E-kúrenie vs. Tepelné čerpadlo

Elektrické kúrenie nemá krátku históriu inštaluje sa už od roku 1964. Táto obľúbená voľba elektrického kúrenia pretrvala dodnes a expanduje do každého kúta sveta. Každé vykurovanie závisí iba od tepelných strát objektu, je úplne jedno aké dáte kúrenie vždy je potrebné vynaložiť určitú energiu na vykúrenie danej stavby. Závisí to od Vás či si chcete minimalizovať mesačné náklady a necháte to na profesionálov.

E-kúrenie vs. Elektrický kotol

Je dôležité povedať aj to, že pri správnej inštalácii sú mesačné náklady nižšie ako pri teplovodnom kurení spojení s elektrickým kotlom. Pri vykurovaní elektrickým kotlom je vykurovacie teleso špirála ktorá nám ohrieva vodu a tá sa následne dostáva do jednotlivých okruhov kúrenia. Pri tom ako sa voda musí premiestniť s jedného konca od kotla do druhej časti vykurovanej budovy vznikajú tepelné straty a tie sa pripisujú niekde až 20% –  15%. Pričom pri e-kúrení je vykurovacie teleso (vykurovacie okruhy) priamo zaliate v poteri a tu straty nevznikajú. Preto má 99,9%nú účinnosť. Pri elektrickom kúrení máte zónovú reguláciu (každú izbu regulovatelnu samostatne) už v základnom balíku, pričom pri teplovodnom kúrení si musí človek priplatiť za zónovú reguláciu.

E-kúrenie vs. Tepelné čerpadlo

Každá jedna s možností je správná, netvrdíme že sa neoplatí jedno ani druhé vytvorte si vlastný názor, v článku rozoberieme nevýhody a výhody jednotlivých vykurovacích systémov. Ceny nastavíme orientačne, môžu sa líšiť v závislosti na značke, rozlohe stavby. Uvediem príklad cca dom o rozlohe 140m2.

Tepelné čerpadlá sa stávajú veľmi obľúbenou voľbou vykurovania (ekologické kúrenie),  dotácie a podobne to všetko znie veľmi lákavo ale oplatí sa skutočne investovať do tepelného čerpadla?

Ak si porovnáme prvotnú investíciu oproti elektrickému vykurovaniu tak vykurovacie okruhy su o 400% lacnejšie na prvotnú investíciu, len pre predstavu to znamená že ak tepelné čerpadlo stojí cca 12 000Eur Naša elektrická podlahovka bude stáť 3 000Eur.  Takže máme 9 000Eur vo vačku. Ale aby sme nevrhly zlý tieň na Tepelné čerpadlá tak tu máme zaujímavé dotácie. Vráťme sa späť k účinnosti pri tepelnom čerpadle sa vaša stavba stáva zaujímavá preto lebo sa považuje za ekologickú. To môžete dosiahnuť aj pri elektrickom podlahovom kúrení, ak ho spojíte s fotovoltikou. A stále zaplatíte menej ako za Tepelné čerpadlo. Máte obnoviteľný zdroj energie a máte možnosť po kolaudácii získať spätnej dotácie až do výšky 8 500Eur pokiaľ splníte podmienky obnoviteľného zdroja energie.

Zmenili by ste názor na elektrické podlahové kúrenie keby Vám dáme návrh na alternatívu získania dotácie vo výške 8 500 Eur ? Máme tu pre vás možnosť inštalácie fotovoltaiky v spojení s elektrickým podlahovým kúrením. Fotovoltaika vám vyrába elektrickú energiu ktorú môžete využiť nielen na kúrenie! Fotovoltaika je prvom mieste na svete Ekologickej zelenej energie máme tu dotácie do výšky 1 500Eur plus pätnej dotácie na celú stavbu. Takže poďme si to zrekapitulovať Elektrické podlahové kúrenie 3 000 Eur Fotovoltaika 2900 Eur po odpočítaní dotácie. Spolu 6000Eur Tepelné čerpadlo 12 000Eur.  Po odpočítaní dotácie 9 000Eur. V tomto pomere sme ušetrili 3000Eur. A to sme nespomenuli pri tepelnom čerpadle každoročnú revíziu cca 100Eur pri čom elektrické podlahové kúrenie bezúdržbové je to súčasťou elektroinštalácie a tu sa robí revízia pri obytných domoch jeden krát za 5 rokov ktorú musíte spraviť na elektroinštaláciu tak či tak. Záruka na Tepelné čerpadlo 10 rokov pri elektrickom vykurovaní je to až do 25 rokov v závislosti od výrobcu. Fotovoltaika uvádza 20 ročnú záruku na svoje panely. Montáž fotovoltaiky tu.

Zhrnutie článku oplatí sa Tepelné čerpadlo alebo E-kúrenie ? Názor si spravte sami, či už ste rozhodnutý pre Tepelko alebo e-kurenie určite je vaše rozhodnutie správne a nebudeme Vás presviedčať o opaku ani s jednej možnosti.

článok zhotovil E-kúrenie.sk